Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE käivitab tööstusettevõtete ja teadlaste koostöös kolm kuni neli korda aastas uusi demoprojekte, kus kasutatakse ettevõtte väljakutsete lahendamiseks tehisintellekti- ja robootikalahendusi. Jaanuaris said heakskiidu Vikan Estonia OÜ, Nõo Lihatööstus OÜ, Skarcon Machining OÜ ja GScan OÜ demoprojekti taotlused. Kokku esitati eelmise aasta detsembris seitse taotlust, neist kolm läbivad veel hindamisprotsessi.

Vikan Estonia OÜ projekt kannab nime „Tehisintellektil põhineva materjalikadude vähendamise lahenduse valideerimine kiirelt liikuva kangakudumisliini katkemiste tuvastamise abil” ja see viiakse ellu koostöös TalTechiga. Nõo Lihatööstuse OÜ esitatud „Tootmisliinide kvaliteedikontrolli tehisarusüsteemi valideerimine Nõo Lihatööstuses” saab aga teoks koos Tartu Ülikooliga.

Skarcon Machining OÜ „Masinnägemisel põhineva toorikute vale asukoha tuvastamise ja kvaliteedikontrolli koostööroboti katsetamine” puhul on partneriks taas TalTech, GScan OÜ „Müüontomograafi multipleksimislahenduse dekodeerimiskontseptsiooni valideerimine” puhul aga Tartu Ülikool.

Aasta alguses käivitusid ka sügisel esitatud demoprojektid Tempest AS projekt „Tootmisüksuses roboti testimine suuregabariidiliste toodete paindlikuks sisestamiseks masinasse“, mida viiakse ellu IMECC Oüga, ning teine Tempest AS projekt „Tehisintellekti testimine äriprotsesside automatiseerimiseks häälkäskluste abil“, seekord aga koostöös Tartu Ülikooliga.

AIRE demoprojektide ideevooru, mille eesmärk on tõsta Eesti tööstusettevõtete digivõimekust ja seljatada ettevõtete väljakutseid läbi tehisintellekti- ja robootikalahenduste, saavad projektideid esitada väikese- ja keskmise suurusega Eesti tööstusettevõtted. „AIRE väärtustab innovatsiooni laiapõhjalist loomist ja sellepärast algatab demoprojekte võimalikult erinevates valdkondades, arendades uudseid lahendusi, mis ei dubleeri eraettevõtjate poolt pakutavaid olemasolevaid tehnoloogiaid,“ lausus AIRE demoprojektide teenuse juht Katre Eljas.

AIRE keskust toetab kogenud ettevõtjatest koosnev nõuandev kogu, mille eesmärk on viia Eesti teadlased ja tööstus omavahel lähemale, et toetada tööstusettevõtete innovatsiooni. Nõuandev kogu ei jaga nö punkte, küll aga peegeldab ettevõtetele laiemaid trende majanduses ning annab sisulisi nõuandeid, et projektid oleksid kandvamad ja mõjukamad. Nõuandvasse kogusse kuuluvad Riigikogu liige Andres Sutt, Krimelte OÜ juht Jaan Puusaag, Ericsson Eesti AS juht Sirli Männiksaar, Radius Machining OÜ juhatuse liige Veljo Konnimois, Flowit Estonia OÜ partner Juhan-Madis Pukk, Eesti Energia AS juht Andrus Durejko ja ABB BalticsAS juht Jukka Patrikainen. „On tõesti väga suur rõõm tõdeda, et AIRE nõuandvas kogus tegutsevad sellise kogemuse ja ametipositsiooniga inimesed,“ sõnas AIRE juht Kirke Maar.

Partikainen hindab AIRE senist tegevust kõrgelt. Tema sõnul on ülikoolid koos tippspetsialistidega Eesti ettevõte arengule suureks toeks. „AIRE nõuandva kogu liikmena saan näha palju häid ettepanekuid ja Eesti ettevõtete julgust oma lahendusi pildile tuua. Mul on hea meel olla nõuandjaks innovatsiooni loomisel,“ märkis Jukka Partikainen.

Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE toetab Eesti tööstusettevõtteid nutikate digilahenduste kasutusele võtmisel tehisintellekti ja robootika vallas. Tänaseks on heaks kiidetud 27 demoprojekti, millest esimesed seitse on juba ka lõppenud.

Uute projektide ideekonkurss on avatud aastaringselt. Järgmise vooru taotlusi (koos CVde ja muude lisadega) oodatakse hiljemalt 20. märtsiks meilile .

Allikas: AIRE uudised