Statistikaameti innovatsiooniuuring selgitab ettevõtete uuenduslikkuse taset, pakkudes nii olulisi andmeid ettevõtlusmaastiku arendamiseks ja innovatsioonipoliitika otsuste langetamiseks. Innovatsioon ehk uuendustegevus hõlmab uute või oluliselt täiustatud toodete või teenuste turuletoomist ning uuendatud äriprotsesside kasutuselevõttu. Selle eesmärk on luua väärtust ja saavutada konkurentsieelis, mis toetab ettevõtte arengut ja tootlikkust, aidates kaasa majanduskasvule.

Ettevõtete innovatsiooniuuringut viiakse läbi iga kahe aasta järel. Viimaste andmete kohaselt (2020-2022) on Eesti ettevõtete innovaatilisus vähenemas. Statistikaameti teatel tegeles aastatel 2020–2022 innovatsiooniga 53% ettevõtetest ning uuringu tulemusel on ettevõtete innovaatilisus 11 protsendipunkti võrra madalm kui eelmisel perioodil. Kuna ka perioodil 2018-2020 oli ettevõtete innovaatilisus languses (olles varasemalt olnud EL-i riikide hulgas esikohal), on 4 aasta peale kujunenud languseks kokku 20 protsendipunkti.

Kõige innovaatilisemad ettevõtted on tööstusvaldkonnas farmaatsiatoodete ja ravimpreparaatide tootjad, teenusvaldkonnas ootuspäraselt IKT-sektor.

Screenshot 2024 05 29 At 20.43.09

Statistikaameti analüütiku Nele Saarelaidi sõnul on innovatsioonitaseme languse peamiseks põhjuseks protsessiuuenduste vähenemine, samas kui tooteuuendused on mõnevõrra kasvanud. Innovatsiooni langust on mõjutanud kindlasti ka keeruline majandusolukord, sealhulgas Ukraina sõda, inflatsioon, COVID-19 ja energiakriis.

Kuigi üldine innovaatilisus on langenud, on tõusnud kulutused teadus- ja arendustegevusele. Aastal 2022 investeeriti innovatsiooni 921 miljonit eurot, millest pea pool kulus teadus- ja arendustegevusele. Tööstus- ja teenindussektorid on innovatsioonis suhteliselt võrdsed, kusjuures kõige aktiivsemad uuendajad on suurettevõtted.

Loe täpsemalt Statistikaameti blogist.

Vaata ka Statistikaameti innovatsiooni valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud Statistikaameti statistika andmebaasis.
Täpsem teave:

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9181
press@stat.ee